TEDAVİLER

VARİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

EVLA (EndovenÖz Lazer Ablasyon) TEDAVİSİ

EVLA Nedir? EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyon) damar içinin lazer ile yakılması kelimelerinin İngilizcesinin baş harflerine verilen kısa addır.

Evla için Lazerle varis tedavisi de denilebilir. EVLA tedavisi uygulanan hastalar tarafından çok sık kullanılmaya başladıkça varis hastaları tarafından çok sık sorulan bir soru olmaya başlamıştır. EVLA nedir?

Lazer teknolojisinin varis tedavisinde kullanılmaya başlaması 2000 yılların başında bir girişimsel radyoloji uzmanı olan Dr. Robert Min ile mümkün olmuştur. Dr. Robert Min varis hastalığının tedavisi için o zamana kadar benimsenmiş olan ameliyat yönteminin yerine bir teknik geliştirmeye çalışmıştır. Teknik ameliyat ile koparılarak dışarı çıkarılacak damarı çıkarmak yerine dokuların içinde yakarak kapatmak ve dışarı çıkarmamak mantığı üzerine kuruludur. Bu teknikte Dr. Min bir radyoloji uzmanının en büyük avantajı olan ultrasonu kullanmış ve dokuların içindeki varisli damarın yerini ve şeklini görebilmiş ve damarı doğru yerden yakma imkanına kavuşmuştur. Daha sonra bu teknik pek çok girişimsel radyoloji uzmanı tarafından uygulanmaya başlanmış ve bu gün Türkiye'de de girişimsel radyoloji uzmanları tarafından lazerle varis tedavisi EVLA uygulanır hale gelmiştir. Bu teknikte varisli damarın içten yakabilmek için lazer fiberi kullanılmaktadır. Lazer fiberi yapı olarak bir ucundan lazer enerjisi verildiğinde diğer ucundan enerjinin çıkmasına imkan veren bir yapısı vardır. Dolayısıyla lazer fiberi damar içine enerji transferi için çok kullanışlıdır. İşlem sonunda kullanılan lazer fiberleri atılmaktadır. Tek kullanımlıktır.