TEDAVİLER

VARİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VARİS NEDİR?

Varis Nedir? Varis, genel olarak toplardamarların genişlemesi ve şişmesine denir.Daha çok alt ekstremite yani bacaklarımızda oluşan, ciltten dışarı doğru kabarık, mavimsi-mor ve kıvrıntılı damarlar olarak karşımıza çıkar. Normalde bacak toplardamarlarımızın içinde kanın kalbe doğru ilerlemesine katkıda bulunan tek yönde açılan kapakçıklarımız vardır. Bu kapakçıkların değişik nedenler sonucunda fonksiyonunu yitirmesiyle venöz yetmezlik dediğimiz hastalık karşımıza çıkar. Varisler büyüklüklerine göre 3’e ayrılır;

1) Kılcal Varisler: Yaklaşık çapları 1mm ve daha az olan çok ince damarlardır. Bu kılcal damarlar görüntü açısından kişiye rahatsız eder. Ancak çok yoğun bulunduklarında kişide ağrı şikayetine neden olur. Genelde eflatun ve mor renktedir. Çoğunlukla örümcek ağına benzedikleri için spider adı verilmektedir.


2) Orta Büyüklükte Varisler: Yaklaşık olarak çapları 1-3 mm arasında olan varislerdir. Ciltten dışarıya doğru hafif bir çıkıntı oluştururlar. Köpük tedavisi yöntemi ile rahatlıkla tedavi edilirler hastalar işlem sonrasında günlük hayatlarına rahatlıkla aynen ederler. Tedavi sonrası bu varislerin tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür.


3) Büyük Varisler: Bu varisler çapı 3 mm’den daha büyük olan varisleridir ve cidden dışarıya oldukça kabarık dururlar. Bu tür varisler köpük tedavisi ya da miniflebektomi ile tedavi edilirler.